Men’s Honour Board
Year County Divisional Other
2019
2018
2017 Group 2, 2 Wood Singles Runner-Up

Shane Aldridge

Dennis Fours Runners-Up

Peter Brock (Badger)

Roy Lambden

Shane Aldridge

Robert Peareth

2016
2015 County Unbadged Singles Finalist

 

Shane Aldridge

Divisional Unbadged Singles Champion

Shane Aldridge

2014 Divisional 2 Wood Singles Finalist

Glyn Coggon

Divisional Mixed Pairs Finalists

Caz Moore

Shane Aldridge

Captains Shield Divisional Finalists

Colin Ford

John Smith

Jimmy Rule,

David Lean

Alan Pearce,

Brian Sweet

ECBL President

 

Rob Peareth

2011 Divisional Mixed Fours Champions

Christine and Alan Pearce, Rene and Brian Sweet

Captains Shield Divisional Winners

Rob Peareth

Terry Bray

Roy Lambden

Brian Sweet

Couch Triples Champions

Rob Peareth,

Roy Lambden,

Alan Pearce

2009 Millenium Mixed Fours Divisional Winners
2008 Spencer Davey Pairs Finalists

Terry Bray

Rob Peareth

2007 Spencer Davey Pairs Finalists

Terry Bray

Rob Peareth

2006 Captains Shield Divisional Champions

Terry Bray

, Alan Pearce

, Dave Griffin

,Roy Lambden,

Bob White

Under 18s Singles Divisional Runner-Up,

 

Luke Wright

Divisional Top Team Finalists
Benevolent Pairs Divisional Finalists

Roy Lambden,

Dave Griffin

2005 Benevolent Pairs Divisional Champions

Brian Sweet,

Dave Griffin
Divisional Mixed Pairs Finalists

Terry Bray

Phyl McGlynn

Divisional League 2 Winners B Team

2004 SW Area Over 55 Pairs Winners to Bromley Kent

Roy Lambden

Alan Pearce

2003 Divisional under 18s Singles Finalist

Luke Wright

2002 Cornish Times Singles Finalist

Roy Lambden

David Rule Cup Winners

 

 

 

 

2001 Divisional Triples Finalists

Alan Pearce

Rob Peareth

Brian Sweet

Spencer Davey Pairs Champions

Roy Lambden,

Rob Peareth

David Rule Cup Winners

2000 Champion of Champions County Finalist

Alan Pearce

Couch Triples Finalists

Dennis Walford

Bob MacDonald,

Brian Sweet

1999 Benevolent Pairs County Finalists

Roy Lambden,

Alan Pearce

Spencer Davey Pairs Champions
Alan PearceBrian SweetCouch Triples Champions
Stuart Rawlings

Roy Lambden,

Alan Pearce

David Rule Cup Winners

1997 Divisional Mixed Triples Champions

Stuart Rawlings,

Christine and Alan Pearce

Cornish Times Singles Champion

Brian Croft

1996 Western Morning News Divisional Pairs Champions
Mel CooperBill Martindale
1995 County 2 Wood Singles Finalist

Brian Croft

Newquay Mixed Triples Winners

Brian Croft,

Mavis and Dennis Walford

1993 County Secretaries Cup Champion

Alan Pearce

County Mixed Triples Champions

Mary Bennett,

Madge Hurrell,

Martin Bennett

Secretaries Cup Divisional Champion

Alan Pearce

Dennis Fours Winners

Terry Bray,

David Rule,

Charles Briese

, Martin Bennett

Cornish Times Singles Champion

Martin Bennett

 

Toshiba Singles Finalist

Paul Bennett
Western Morning News Pairs East Cornwall Finalists

Roy Lambden,

Alan Pearce

1991 Lostwithiel Top Team Divisional Champions

Lostwithiel “A” County League Divisional Champions

1990 County Singles Champion


Paul Bennett

Secretaries Cup Champion

Brian Croft

Croydon Marks Cup Finalists

1989 County Fours Champions


G Levett,

D Medland

P Bennett,

D Hayne

Father & Son County Champions

Bob and Paul Bennett

Croydon Marks Cup Champions

G Levett,

D Medland,

D Hayne,

P.Bennett

Gribble Shield ( County League 1 Runners Up Championship) Runners Up

1988 Kenyon Cup ( County League 1 Runners Up Championship – Winners) Divisional Pairs Winners

Brian Croft,

Paul Bennett

Divisional Top Team Runners up

Newquay Pairs Finalists

Dennis Walford

Brian Croft

1987 County Pairs Finalists


Brian Croft,

Paul Bennett

 

Croydon Marks Cup Finalists

Captain’s Shield Divisional Winners

Divisional League Winners

1986 Divisional Pairs Winners,

 

Gordon Levett,

Des Medland

 

Dennis Fours Finalists

Couch Triples Finalists

1985 County League Runners up Dennis Fours Winners
Cornish Times Singles ChampionBrian Croft
1984 Under 31 Singles Area Finalist


Paul Bennett

Lyndhurst Trophy Winner

Sidney Brewer (aged 87)

Dennis Fours Winners 


Couch Triples Winners

1980 Divisional Fours Champions

R Bennett,

P Swiggs,

D Meadland,

A Fenton

Divisional Triples Champions

P Bennett,

A Pope,

A Fenton

1979 County Champion of Champions Finalist

P Bennett

Dennis Fours Winners
1978 Croydon Marks Cup Winners
County League Runners up
Captain’s Shield Divisional Winners ECBL Winners
Couch Cup Triples Finalists
G Levett,D and K Pearce
1977 Croydon Marks Cup Winners Couch Cup Triples Winners
D Pearce, R Bennett, K Pearce
1976 Croydon Marks Cup Winners
County League Runners up
Divisional Captain’s Shield Winners ECBL Winners
1974 Divisional Fours Champions

D Townsend

A Pope,

D Medland,

A Fenton

Charity Pairs Winners

A Pope,

D Townsend
Dennis Fours Winners

D Townsend,

A Pope,

D Medland,

A Fenton

1973 ECBL Runners up
1972 County League Winners ECBL Winners
1971 County Fours Champions
1970 Western Morning News Pairs Winners

A Fenton

D Hurrell

1969 Charity Cup Singles Champion

A Fenton

Charity Cup Pairs Champions

A Fenton,

D Medland

Long Brown Cup Winner

 

A Liddicoat

1968 County League Winners
Croydon Marks Cup Winners
ECBL Winners
1967 County Pairs Champions


A Fenton,

D Hurrell

Croydon Marks Cup Winners

ECBL Winners
1966 Couch Cup Winners

D Medland,

E Round,

A Fenton

1965 Couch Cup Winners

Page,

H Bettison,

A Liddicoat

ECBL Winners

1964 County Benevolent Pairs Winners
County League Runners Up Finalists
Western Morning News Pairs Finalists

A Fenton

E Round

1963 County Singles Champion


A Fenton

Captains Shield Finalists

Western Morning News Pairs Area finalists

A Fenton,

E Round

Newquay Pairs Winners

A Fenton,

E Round

ECBL Runners Up

1962 Newquay Pairs Winners

A Fenton

E Round

Couch Cup Triples Winners,

 

A Fenton,

E Round,

D Medland

1961 Cornwall County League Runners up ECBL Winners
1960 Newquay Singles Champion

A Fenton

Cornish Times Singles

Champion

1959 Cornish Times Singles Champion

A Fenton

1954 News Chronicle Western Area Winners

E Round,

A Cavell

A Liddicoat

A Fenton,

H Bettinson

1953 News Chronicle District Winners

E Round,

A Cavell,

A Fenton,

A Liddicoat,

H Bettison